Cena i opłata za wodę w Czarnem pod lupą radnych. Co na to prezes Przedsiębiorstwa Wodno–Kanalizacyjnego?

Olek Knitter
Olek Knitter
Radnego Piotra Balcerowicza nurtuje pytanie, dlaczego mieszkańcy gminy Czarne płacą więcej za wodę niż ich sąsiedzi w ościennych gminach. Natomiast radna Dorota Gawrońska zwróciła uwagę, że kwota opłaty za wodę w banku wynosi aż 7 zł.
Radnego Piotra Balcerowicza nurtuje pytanie, dlaczego mieszkańcy gminy Czarne płacą więcej za wodę niż ich sąsiedzi w ościennych gminach. Natomiast radna Dorota Gawrońska zwróciła uwagę, że kwota opłaty za wodę w banku wynosi aż 7 zł. pixabay.com
Radnego Piotra Balcerowicza nurtuje pytanie, dlaczego mieszkańcy gminy Czarne płacą więcej za wodę niż ich sąsiedzi w ościennych gminach. Natomiast radna Dorota Gawrońska zwróciła uwagę, że kwota opłaty za wodę w banku wynosi aż 7 zł.

- Najtańszą wodę ma gmina Człuchów – 2,78 zł. W Przechlewie płacą niecałe 3 zł, w Rzeczenicy 3,21 według wodomierza, Człuchów obniżył stawkę do 3,21 zł. Nasi mieszkańcy płacą 4,83 zł – mówi radny Piotr Balcerowicz. - Nasze osiągnięcia to częstsze modernizowanie niedawno zmodernizowanego. Nasi sąsiedzi też inwestują wodno-kanalizacyjnie, ale z innym skutkiem finansowym dla mieszkańców ich gmin – uważa Balcerowicz.

Jak wyjaśnia prezes Przedsiębiorstwa Wodno – Kanalizacyjnego w Czarnem Edward Jankowski, odnoszenie się do cen wody w innych samorządach powiatu nie jest miarodajne, gdyż stawka za wodę jest uzależniona od wielu czynników.

- Między innymi od stanu infrastruktury wodociągowej oraz kosztów amortyzacji sieci i urządzeń wodociągowych, a także od liczby abonentów. Nie bez znaczenia jest także fakt coraz bardziej oszczędnego korzystania z wody przez użytkowników, co niewątpliwie z punktu widzenia ekologii jest zjawiskiem korzystnym, ale w efekcie wpływa na zwiększenie kosztów jednostkowych wydobycia, uzdatniania i przesyłania wody a także odbioru, przesyłania i oczyszczania ścieków – wyjaśnia w odpowiedzi prezes Jankowski.

I dodaje: - Ponadto wg naszych informacji np. cena brutto za m3 wody w sąsiedniej gminie Rzeczenica wynosi nie 3,21 lecz 4,45 zł dla odbiorców indywidualnych, a aż 12,72 zł dla przemysłu (przy tym podobnie wyglądają ceny ścieków – 7,16 zł dla odbiorców indywidualnych i 13,74 zł dla przemysłu; w gminie Czarne te ceny wynoszą odpowiednio 4,83 zł za m3 wody i 7,25 zł za m3 ścieków) . Ten przykład pokazuje, że nie jest możliwe porównywanie cen wody w poszczególnych miejscowościach naszego powiatu bez uwzględnienia całości istniejących opłat i stawek. Podobnie należałoby rozpatrywać stawki opłat za wodę w powiązaniu z cenami ścieków np. w gminie Człuchów, gdzie cena wody faktycznie wynosi obecnie 3,21 zł, ale już ścieki kosztują tam aż 10,05 zł/ m3.

Prezes porównuje też średnią ceny w gminie Czarne w 2021 roku do średniej krajowej, ale w 2019. -
Średnia cena łączna wody i ścieków w Polsce w 2019 roku wynosiła ok. 12 zł za m3 . W gminie Czarne łączna cena brutto wody i ścieków wynosi obecnie 12,08 zł/m3 , jest więc w roku 2021 niemal identyczna jak średnia krajowa w 2019 r – wyjaśnia w odpowiedzi do radnego prezes Edward Jankowski.

Natomiast radna Dorota Gawrońska zwraca też uwagę na dodatkową opłatę za rachunek.

- W związku z zaistniałą sytuacją w czasie pandemii Covid-19 i zamknięciem w tym czasie punktu kasowego w Przedsiębiorstwie Wodno- Kanalizacyjnym w Czarnem oraz koniecznością dokonywania wpłat za wodę w Banku Spółdzielczym w Czarnem, kwota opłaty za wpłatę w chwili obecnej wynosi 7 zł. Proszę o podjęcie działań mających na celu likwidację tej opłaty, tak, jak to było we wcześniejszych latach – mówi Dorota Gawrońska.

- Problem podwyższonych opłat za dokonywanie wpłat w Banku Spółdzielczym w Czarnem wyniknął z powodu błędu informatycznego w systemie Banku. Normalna opłata za wpłatę gotówkową na tzw. konta masowe naszych abonentów wynosi 2,5 zł. W wyniku wspomnianego błędu informatycznego system bankowy nie odczytywał w niektórych przypadkach kodu kreskowego umieszczanego na każdej wystawianej przez nas fakturze, co powodowało naliczanie opłaty w kwocie 7,00 zł za ręczne wprowadzanie danych. Zgłosiliśmy ten problem do pani dyrektor Banku Spółdzielczego, z prośbą o jego jak najszybsze wyeliminowanie – wyjaśnia prezes Edward Jankowski.

Znamy decyzję w sprawie trzeciej dawki szczepionki.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie