Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

W Centrum Kształcenia Ustawicznego przy Zakładzie Karnym w Czarnem rok szkolny rozpoczynają dwa razy - we wrześniu oraz w lutym

Olek Knitter
Olek Knitter
Rok szkolny w Czarnem
Rok szkolny w Czarnem mjr Robert Trembowelski
Nie tak dawno w Centrum Kształcenia Ustawicznego przy Zakładzie Karnym w Czarnem zakończył się i rozpoczął nowy rok szkolny. Wszystko dlatego, że w tym przypadku inauguracja jest dwa razy w ciągu roku – tradycyjnie we wrześniu oraz również w lutym.

Osoby dorosłe, osadzone w Zakładzie Karnym w Czarnem, mają możliwość nauki na terenie tutejszego zakładu. Nauka rozpoczyna się dwa razy w ciągu roku – we wrześniu oraz w lutym. Naukę rozpoczyna około 100 osadzonych. Są to kwalifikacyjne kursy zawodowe na kierunkach: kucharz – przygotowanie i wydawanie dań, fryzjer – wykonywanie usług fryzjerskich, monter zabudowy i robót wykończeniowych w budownictwie – wykonywanie robót montażowych, okładzinowych i wykończeniowych oraz cukiernik – produkcja wyrobów cukierniczych.

- Edukacja osadzonych obok zatrudnienia jest jednym z najważniejszych elementów w procesie resocjalizacji osób pozbawionych wolności. Zdobycie zawodu daje szanse znalezienia zatrudnienia po opuszczeniu zakładu karnego – mówi kpt. Michał Rokita z Zakładu Karnego w Czarnem.

Nie tak dawno, w lutym, absolwenci kursów z Centrum Kształcenia Ustawicznego przy Zakładzie Karnym w Czarnem przystąpili do egzaminów zawodowych. Do części pisemnej przystąpiło 62 kursantów, a do praktycznej 54 zdających.

- Pod względem liczebności jest to wyróżniająca się sesja egzaminacyjna – podkreśla Ryszard Dudek, dyrektor CKU. - Dotychczas w sesjach egzaminacyjnych średnio zdawało około 28 zdających. Przebieg części pisemnej egzaminu w naszej placówce kontrolowany był z ramienia Pomorskiego Kuratora Oświaty przez niezależnego obserwatora. Nie zgłosił on żadnych zastrzeżeń do realizacji procedur egzaminacyjnych.

Na wyniki egzaminów zainteresowani muszą poczekać do końca marca.

- Osadzeni z pozytywnymi wynikami egzaminów zwiększają swoje szanse na zdobycie pracy lub rozpoczęcie własnej działalności po wyjściu z więzienia. Łatwiej im też będzie znaleźć zatrudnienie zanim będą mogli cieszyć się wolnością. Praca jest natomiast bardzo ważnym i skutecznym elementem resocjalizacji skazanych – mówi mjr Robert Trembowelski.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czarne.naszemiasto.pl Nasze Miasto