Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tegoroczne dożynki gminy Czarne w Wyczechach wyjątkowo udane - moc konkursów, pysznego jadła i świetnej zabawy

Małgorzata Wojciechowska
Małgorzata Wojciechowska
Małgorzata Wojciechowska
Gospodarzem tegorocznych dożynek gminy Czarne było sołectwo Wyczechy-Łoża. Mimo niesprzyjającej pogody święto plonów było naprawdę udane. Organizatorzy okazali się przezorni - jako że od wielu dni zapowiadany był deszcz, główna scena wraz z widownią umieszczona została pod olbrzymim namiotem. Całość wypadła bardzo kolorowo i obficie - widać, że mieszkańcy sołectwa i całej gminy nie szczędzili serca i środków na przygotowania.

Święto rolników w gminie Czarne zostało w tym roku zorganizowane z dużym rozmachem. Na plac dożynkowy przedstawiciele poszczególnych sołectw udali się w barwnych korowodach, by następnie uczestniczyć w tradycyjnym obrzędzie święta plonów.

Po mszy dziękczynnej i dzieleniu się chlebem z tegorocznych zbiorów nadszedł czas na biesiadę. Stoły aż uginały się od pysznego jedzenia. Trzeba zaznaczyć, że za obfity poczęstunek pod namiotem nie trzeba było płacić - gospodynie wszystkich chętnych częstowały zupą grochową, karkówką z grilla czy domowej roboty ciastem.

Moc konkurencji i nagród

Podczas dożynek rozstrzygniętych zostało kilka konkursów, które cieszyły się wśród mieszkańców dużym powodzeniem. Jednym z najważniejszych momentów było ogłoszenie wyników konkursu na najpiękniejszy wieniec! Wybór był trudny, bo pod sceną pyszniły się same arcydzieła. Komisja zdecydowała przyznać pierwsze miejsce wieńcowi przygotowanemu przez sołectwo Sokole i to właśnie on reprezentować będzie gminę na zbliżających się dożynkach wojewódzkich. Drugie i trzecie miejsca powędrowały kolejno do sołectw Nadziejewo i Bińcze.

Kolejnym konkursem, który wzbudził wiele emocji, był turniej kulinarny kulinarny. Odbył się pod hasłem "Kulinarna rozpusta - kapusta wcale nie musi być pusta". Jak łatwo się domyślić - tematem przewodnim rywalizacji były dania z kapusty. W szranki przystąpiło 14 drużyn i osób indywidualnych. Wyniki przedstawiały się następująco:

  • I miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich w Krzemieniewie - za pizzę z kapusty
  • II miejsce - Koło Gospodyń Wiejskich w Nadziejewie - za zapiekankę gołąbkową
  • III miejsce - Danuta Maszczak - za faszerowane udka z czerwonej kapusty na winie

Tuż po wręczeniu nagród burmistrz Czarnego Piotr Zabrocki zauważył, że w ostatnim czasie okolica zaczęła wręcz słynąć z doskonałych potraw, zostawiając w tyle nawet Kaszubów. Coś w tym jest, biorąc pod uwagę choćby wyniki ostatnich mistrzostw powiatu w lepieniu pierogów, w których to właśnie panie z gminy Czarne pokonały wszystkich.

Kolejnym ciekawym konkursem był ten na "Najbardziej kolorowe sołectwo". Oceniane w nim były korowody, w których przybyli mieszkańcy poszczególnych wsi. Niektórzy wybrali tradycyjne wozy konne, inni postawili na nowoczesność i pięknie ustroili swoje ciągniki. Nie zabrakło przy tym barwnych strojów, a nawet instrumentów muzycznych. W tej rywalizacji najlepsze okazało się sołectwo Raciniewo, tylko o kilka punktów wyprzedzając Sokole i Wyczechy.

Inną barwną konkurencją był konkurs na najpiękniejszą zagrodę dożynkową. Oto wyniki:

  • I miejsce ex equo: Sandra Mazalon i Barbara Werachowska
  • II miejsce ex equo: Małgorzata Korzeniewska i Honorata Lemańczyk
  • III miejsce: Stefania Gruszka

Zdjęcia niezwykle pomysłowych zagród z Wyczech możecie zobaczyć w osobnej galerii:

Wyczechy stolicą ozdób dożynkowych! Mieszkańcy wykazali się ...

Okazuje się, że dożynki gminne w gminie Czarne cieszą się coraz większą popularnością. Z roku na rok więcej sołectw i kół gospodyń bierze w nich aktywny udział. Przykładem "dożynkowego debiutanta" jest w tym roku sołectwo Biernatka.

- Wcześniej, jak był jeszcze dawny sołtys, nie braliśmy udziału w dożynkach. W tym roku zmobilizowaliśmy się razem z kołem gospodyń wiejskich, kupiliśmy namiot i rozstawiliśmy własne stoisko.

- powiedział nam Piotr Zdrojewski, sołtys Biernatki. Dodał, że w pewnym sensie są wygranymi tych dożynek - jako jedyni pomyśleli o tym, by zaproponować gościom gorącą kawę! Poza tym ich stoisko uginało się od pyszności własnej roboty - między innymi wypieków i wędlin. Wzięli też udział w konkursie wieńców. To był naprawdę udany debiut. I świetny znak na przyszłość, bo - jak zdradził sołtys - prawdopodobnie już za dwa lata gminne dożynki odbędą się właśnie w Biernatce.

Małgorzata Wojciechowska

Dożynki trwały do późnej nocy. Mieszkańcy i goście gminy Czarne bawili się przy muzyce zespołów ludowych, a jako gwiazda wieczoru wystąpił zespół Łobuzy. Mimo małych niedogodności związanych z pogodą, wszyscy uczestnicy byli zadowoleni Następna zabawa już za rok - tym razem w Raciniewie!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Plantatorzy ostrzegają - owoce w tym roku będą droższe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto