Radni Czarnego spotkali się pierwszy raz w tym roku i niespodziwanie wycofali uchwałę o zmianach w budżecie

Olek Knitter
Olek Knitter
Screen z poprzedniej sesji rady
Screen z poprzedniej sesji rady Screen
Radni gminy Czarne spotkali się dziś po raz pierwszy w 2021 roku. Sesja przebiegała bardzo sprawnie do momentu uchwały o zmianach w budżecie. I niespodziewanie po długiej dyskusji ten punkt z obrad wycofano.

Gmina Czarne wyraziła chęć przystąpienia – wspólnie z gminą Rzeczenica - do „żeglarskiego” projektu ”Pod żaglami w gminie Rzeczenica i Czarne”. To kolejne wspólne działanie obu gmin.

- Może się to wydać niektórym dziwne, bo gmina Czarne w obrębie miasta nie ma jeziora, ale mamy Czernicę słynącą z kajaków, a gmina Czarne leży w województwie pomorskim, które ma dostęp do morza. Dlatego powinniśmy wspólnie promować edukację morską i żeglarską. Liderem tego projektu będzie gmina Rzeczenica. Poziom dofinansowania tego projektu wyniesie 95 proc., więc wkład własny gmin to 5 proc. Dzięki projektowi grupa 160 uczniów ma szansę na edukację morską oraz żeglarstwa. To szansa uatrakcyjnienia zajęć w naszych szkołach – mówił burmistrz Czarnego Piotr Zabrocki. Radni przyjęli uchwałę jednogłośnie.

Radni przyjęli też zmiany w statucie Czarneńskiego Centrum Kultury. - Czas najwyższy na tę aktualizację, gdyż ostatnie zmiany są z 2007 roku. Zmiana statutu wynika m.in. z aktualizacji zapisów w ustawie – tłumaczyła dyrektorka Marzena Kaczmarska.

Jak podkreślano, w najbliższym czasie gmina razem z Centrum Kultury chcą położyć nacisk na działania związane z polityką senioralną, która jest bardzo ważna przy obecnych zmianach demograficznych. Świetlice mają mieć jeszcze większą ofertę dla seniorów, którzy mogliby z tych placówek korzystać przed południem, gdy młodzież jest w szkole. Będą m.in. tworzone Kluby Seniora w świetlicach wiejskich w Wyczechach, Bińczu i Krzemieniewie. Klub Seniora powstał już w Krzemieniewie.

Radni odrzucili nadesłane do nich petycje i sprzeciw „wobec ogólnopolskiej akcji szczepień eksperymentalnymi preparatami”. Jak argumentowano: szczepienia są dobrowolne, a zgłoszona petycja nie dotyczy ustawowych zadań gminy.

Uchwalono też „Strategię Rozwiązywania Problemów Społecznych gminy Czarne na lata 2021-2025” oraz „Gminny program profilaktyki i rozwiązywania problemów uzależnień dla gminy Czarne na rok 2021”. Oba dokumenty omówiła szefowa Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej Alina Stojak.

Radni zaciągnęli kredyt na kwotę 15,4 mln zł. Jest to kredyt konsolidacyjny. Jak podkreślała skarbniczka Dorota Dębska, gmina decyduje się na taki krok po analizie sytuacji na rynku finansowym oraz analizie korzystniejszych obecnie warunków oprocentowania kredytów. - Dlatego chcemy skorzystać z obecnej sytuacji – mówiła.

Kredyt konsolidacyjny 15,4 mln zł zostanie przeznaczony na całkowitą spłatę wcześniej zaciągniętych kredytów na kwotę 13,4 mln zł oraz na wykup obligacji za 2 mln zł. Nowy kredyt nie spowoduje zwiększenia kwoty zadłużenia, ani nie zwiększy kosztów jego obsługi. - Według planowanych założeń gmina Czarne obniżyłaby odsetki o kwotę 539 tys. zł – argumentowała Dorota Dębska. Kredyt ma być spłacany do końca 2030 roku.

Radni mieli podjąć również uchwałę w sprawie zmian w budżecie, ale wywiązała się długa dyskusja między przedstawicielami komisji oświaty Rafałem Piekusiem i Dorotą Gawrońską, a skarbniczką i burmistrzem. Radnym nie spodobały się zmiany w budżecie na początku roku, a przede wszystkim ich zdaniem - przeniesienie środków w oświacie - bez wcześniejszych wyjaśnień na komisji. Na wniosek przewodniczącego ostatecznie radni uchwałę wycofali z porządku obrad, by jeszcze raz w późniejszym czasie przedyskutować niektóre zapisy.

- Czuję się szantażowana – podkreśliła skarbniczka i mówiła o konsekwencjach tej decyzji.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie