Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat człuchowski - wyjątkowe miejsce o bogatej przyrodzie i ciekawej historii

Małgorzata Wojciechowska
Małgorzata Wojciechowska
Powiat człuchowski jest najbardziej wysuniętym na południowy zachód regionem województwa pomorskiego. Bezpośrednio graniczy z województwami zachodniopomorskim, wielkopolskim oraz kujawsko-pomorskim. W skład powiatu wchodzi siedem gmin: miejska Człuchów, wiejska Człuchów, Przechlewo, Czarne, Rzeczenica, Debrzno oraz Koczała.

Łączna powierzchnia powiatu to 1 574,4 km2 a liczba mieszkańców w 2021 roku wynosiła 55 615. Powiat należy więc do jednych z najsłabiej zaludnionych regionów województwa pomorskiego – na 1 km2 Przypada tu zaledwie 37 osób. Stolica powiatu leży u zbiegu ważnych szlaków komunikacyjnych – przecinają się tu drogi krajowe nr 22 (tzw. Berlinka) oraz 25. Tak więc jeśli dużo podróżujecie po Polsce – na pewno przejeżdżaliście kiedyś przez Człuchów!

Malownicze położenie geograficzne - raj dla miłośników przyrody

Ziemia człuchowska jest położona w obrębie trzech mezoregionów Pojezierza Południowopomorskiego: Równiny Charzykowskiej, Doliny Gwdy oraz Pojezierza Krajeńskiego. Takie umiejscowienie oznacza zróżnicowany krajobraz oraz wiele walorów przyrodniczych.

Powiat jest znany z czystych rzek i jezior, które zajmują około 2 procent powierzchni. Jest też mocno zalesiony – niemal połowa jego powierzchni to lasy. W tej „konkurencji” prym wiedzie gmina Koczała z lesistością na poziomie 70 procent. To wszystko sprawia, że region jest popularnym celem grzybiarzy i miłośników spływów kajakowych – tych najwięcej organizowanych jest szlakiem Brdy prowadzącym przez gminy Koczała i Przechlewo.

Warto poznać tutejszą historię

Powiat człuchowski to miejsce o bogatych, ale też trudnych dziejach. Historycznie zamieszkiwany był przez ludność kaszubską i osadników niemieckich, duża część wydarzeń toczyła się natomiast w cieniu zamku krzyżackiego – to właśnie Zakon Krzyżacki nadał Człuchowowi prawa miejskie w 1448 roku.

Ziemia człuchowska wielokrotnie zmieniała przynależność państwową, ostatecznie w granicach Polski znalazła się po II wojnie światowej. Obecni mieszkańcy to potomkowie przybyszów z różnych części Polski tworzący razem barwną i ciekawą społeczność. Dokumentacją zawiłej historii powiatu człuchowskiego zajmuje się bardzo atrakcyjne dla zwiedzających Muzeum Regionalne znajdujące się w dawnym zamku.

od 7 lat
Wideo

Polskie skarby UNESCO: Odkryj 5 wyjątkowych miejsc

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto