O czym marzą włodarze waszych gmin? Jakie zadania zgłosili do dofinansowania w ramach inwestycji strategicznych?

Olek Knitter
Olek Knitter
pixabay
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
Widać to na podstawie złożonych przez poszczególne samorządy wniosków do programu Polski Ład na dofinansowanie strategicznych inwestycji w poszczególnych gminach. Sprawdziliśmy, co w każdej z gmin powiatu człuchowskiego ma szansę powstać w przypadku otrzymania dofinansowania.

Miasto Człuchów

Trzy wnioski na ponad 22 miliony złotych złożył Człuchów. Wszystkie dotyczą inwestycji w infrastrukturę miejską. Jak informują w człuchowskim urzędzie, pierwszy wniosek zakłada budowę kanalizacji sanitarnej w północnej części ulicy Traugutta. Chodzi dokładnie o nowo powstające osiedle domków jednorodzinnych na którym jeszcze nie ma takiej instalacji.
Drugi wniosek zakłada modernizację ulicy Skrzetuskiego w Człuchowie. Powstałoby tam nowe utwardzenie jezdni, częściowo asfaltowe, a częściowo z kostki betonowej, ścieżka pieszo-rowerowa, kanalizacja deszczowa oraz oświetlenie uliczne.
Trzeci wniosek to z kolei planowana modernizacja infrastruktury turystycznej i sportowej w obrębie plaży nad jeziorem Rychnowskim. – Jest to między innymi budowa boisk do piłki plażowej, do piłki nożnej, remont boiska wielofunkcyjnego, wykonanie nowych tras w parku linowym, zadaszenie amfiteatru, przebudowa bazy noclegowej oraz modernizacja infrastruktury technicznej na istniejącym tam kempingu – mówi Tomasz Kowalczyk, wiceburmistrz Człuchowa.
Wartość wszystkich trzech projektów to 24 miliony złotych. Gdyby udało się pozyskać dofinansowania na wszystkie wnioskowane zadania, z własnego budżetu Człuchów musiałby dołożyć ok. 1,5 mln złotych, a więc dofinansowanie wyniosłoby ponad 22 miliony zł.

Gmina Przechlewo

W gminie Przechlewo również składają trzy wnioski na łączną wartość ponad 15 milionów złotych.
Pierwszym wnioskiem o którego dofinansowanie samorząd zabiega jest modernizacja punktu selektywnej zbiórki odpadów w Przechlewie. Spodziewane dofinansowanie to 2 miliony złotych. Modernizacja punktu selektywnej zbiórki odpadów ma go dostosować do obowiązujących przepisów. Pozwoli to też na lepsze zagospodarowanie produkowanych na terenie gminy śmieci.

Drugim wnioskiem jest budowa budynku zaplecza sportowego wraz z modernizacją boisk w Przechlewie. Miałby to być budynek służący nie tylko jako zaplecze socjalne dla zawodników i trenerów, ale także jako obiekt z infrastrukturą towarzyszącą. Wewnątrz mogłaby powstać na przykład siłownia, poczekalnia, sala wykładowa i kawiarenka dla osób korzystających z przechlewskich obiektów sportowych. Ponadto w ramach tego samego projektu zakłada się modernizację bieżni oraz wymianę siedzisk na tak zwanym boisku dolnym. Wnioskowana kwota dofinansowania to 9 milionów złotych.
Trzeci wniosek zakłada rozbudowę przedszkola gminnego wraz z jego wyposażeniem. Tu z kolei samorząd zabiega o wsparcie w kwocie 4,25 mln zł. Rozbudowa przedszkola polegałaby na dobudowie jednego skrzydła do istniejącego już budynku. Zwiększy to powierzchnię obiektu oraz pozwoli między innymi na urządzenie wewnątrz małej sali gimnastycznej. Obecnie placówka takiej sali nie posiada.

Gmina Rzeczenica

W gminie Rzeczenica priorytety w tym programie to rozbudowa i przebudowa oczyszczalni ścieków w Rzeczenicy (koszt 12 mln zł), uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w Rzeczenicy (4 mln zł) i budowa sieci wodno-kanalizacyjnej w Jezierniku i Trzmielewie (4,8 mln zł).
- Drogi są ważne, ale uważamy, że do aplikowania o środki na ich budowę czy remont dedykowany jest Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg. Tu skupiliśmy się na innym priorytecie, a mianowicie gospodarce wodno-kanalizacyjnej w gminie. Dzisiaj nie ma żadnych środków unijnych na te zadania, a ten program na strategiczne inwestycje daje tak duże dofinansowanie, jak żaden inny, więc idziemy w tym kierunku. Gdybyśmy mieli wybrać jedną z trzech inwestycji, to priorytetem dla nas jest na pewno rozbudowa i przebudowa oczyszczalni ścieków, która ma już dziesięć lat i jest w 90 proc. wykorzystana. Jeśli myślimy o dalszym rozwoju gminy i chcemy ułatwiać rozwój takim ważnym firmom jak Westpol-Teeuwissen, która zatrudnia 200 mieszkańców oraz ściągać do nas kolejne duże firmy czy też liczyć na nowe budownictwo mieszkaniowe, to ta inwestycja jest niezbędna. Drugie w kolejności zadanie to budowa sieci wodno-kanalizacyjnej w Jezierniku i Trzmielewie. Mamy tam 4,5 ha gminnego terenu przeznaczonego pod rekreację, ale bez tej inwestycji nie uda się nam tego rozruszać. No i mieszkańcy mają tam nadal własne ujęcia wody, więc chcielibyśmy to zmienić i je zwodociągować oraz skanalizować. A uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej w Rzeczenicy to głównie przebudowa stacji uzdatniania wody i modernizacja oraz przebudowa przepompowni ścieków – tłumaczy wójt Marcin Szulc.

Gmina Człuchów

Gmina Człuchów marzy o dofinansowaniu na poziomie ponad 20 mln zł. Pierwszy wniosek to przebudowa dróg gminnych w sołectwie Kołdowo oraz Dębnica – dofinansowanie to blisko 5 mln zł. Drugi wniosek opiewa na 7,6 mln zł i dotyczy wartej 9 mln zł budowy przedszkola przy Szkole Podstawowej w Rychnowach.
Natomiast 8,5 mln zł może kosztować planowana budowa stacji uzdatniania wody w sołectwach Nieżywięć i Dębnica (dofinansowanie 8,1 mln zł).

Gmina Czarne

Gmina Czarne złożyła trzy wnioski na ponad … 30 mln zł. Pierwszy to budowa oczyszczalni ścieków sanitarnych dla aglomeracji Wyczechy – wnioskowana kwota to 13,3 mln zł. Drugi projekt dotyczy budowy małej obwodnicy Czarnego i sięga on 15,6 mln zł. Trzeci projekt to przebudowa Alei Wiśniowej w Bińczu za 3,5 mln zł.

Gmina Koczała

W gminie Koczała marzą o przebudowie dróg gminnych w Koczale (wartość inwestycji 5 mln zł), budowie świetlicy wiejskiej w Bielsku wraz z wyposażeniem i zagospodarowaniem terenu (wartość inwestycji 1,5 mln zł) oraz o budowie instalacji elektrycznej ogniw fotowoltaicznych na potrzeby oczyszczalni ścieków w Koczale. Wartość inwestycji szacowana jest na 200 tys. zł.

Gmina Debrzno

W gminie Debrzno postawili na przebudowę Szkoły Podstawowej w Debrznie (kwota 35 mln zł), remont i modernizację oczyszczalni ścieków (kwota ok. 20 mln zł) oraz remont ulicy Jeziornej w Debrznie (kwota ok. 5 mln zł).

Mięsożerni mężczyźni bardziej szkodliwi

Wideo

Materiał oryginalny: O czym marzą włodarze waszych gmin? Jakie zadania zgłosili do dofinansowania w ramach inwestycji strategicznych? - Człuchów Nasze Miasto

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie