Nowe świetlice, termomodernizacja budynków, rozbudowa kanalizacja, przebudowa kotłowni - duże inwestycje w powiecie

Olek Knitter
Olek Knitter
W gminie Czarne planują termomodernizację- 7 budynków wielorodzinnych Bińczu oraz 16 w Wyczechach
W gminie Czarne planują termomodernizację- 7 budynków wielorodzinnych Bińczu oraz 16 w Wyczechach Foto: Olek Knitter
Dobra wiadomość dla mieszkańców gmin z powiatu człuchowskiego, w których dawniej funkcjonowały państwowe przedsiębiorstwa gospodarki rolnej (PGR). Złożone przez samorządy wnioski otrzymają dofinansowania z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych na ważne dla mieszkańców inwestycje.

Po dwa wnioski dofinansowane będą w gminach: Czarne, Człuchów, Rzeczenica oraz Przechlewo, a po jednym w gminach Debrzno i Koczała.

W gminie Rzeczenica zbudowana zostanie świetlica wiejska w Gockowie. Zakres prac obejmie: budowę świetlicy o pow. około 100 m2, budowę ogrodzenia, wykonanie 10 miejsc parkingowych, utwardzenie terenu z kostki betonowej o pow. ok. 100 m2, a także budowę urządzeń małej architektury tj. elementów placu zabaw i siłowni zewnętrznej. Zamontowane zostaną też ławki, pojemniki na odpady, stojak na rowery, dwie wiaty wypoczynkowe wraz z utwardzeniem podłoża z kostki betonowej. Zadanie będzie kosztowało ok. 760 tys. zł. Dofinansowanie wyniesie 500 tys. zł.
Drugie zdanie to „Przebudowa stacji uzdatniania wody” na terenie istniejącego ujęcia wody w Brzeziu wraz z budową nowej studni głębinowej SW2. Stacja ta dostarcza wodę dla mieszkańców wsi Pieniężnica i Brzezie. W ramach zadania zlikwidowana zostanie zamknięta stacja uzdatniania wody w Pieniężnicy, w której stwierdzono zawartość w warstwie wodonośnej arsenu. Na to zadanie gmina Rzeczenica otrzyma połowę środków – koszt planowany jest na 1,8 mln zł, a dofinansowanie wynosie 900 tys. zł.

W gminie Czarne planują dwie duże inwestycje termomodernizacji - 7 budynków wielorodzinnych Bińczu oraz 16 w Wyczechach. Oba zadania będą polegać na termomodernizacji ścian zewnętrznych, stropodachów, wymianę pokryć dachowych, remont balkonów oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej. Inwestycja w Bińczu ma kosztować 1,1 mln zł, a dofinansowanie wyniosło 800 tys. zł. Natomiast w Wyczechach zadanie wyceniono na niecałe 3,4 mln zł, a dofinansowanie wyniesie 900 tys. zł.

W gminie Przechlewo również dwa wnioski uzyskały akceptację. Pierwszy to rozbudowa kanalizacji sanitarnej i sieci wodociągowej wraz z rozbudową stacji uzdatniania wody w Miroszewie. Inwestycja obejmie zakresem budowę sieci kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej i tłocznej, przebudowę sieci wodociągowej azbestowo cementowej na sieć PE DN 110 oraz modernizację stacji uzdatniania wody. Koszt to 1,4 mln zł, dofinansowanie wyniesie 900 tys. zł.
Drugie zadanie to również rozbudowa sieci wodociągowej i kanalizacyjnej, ale już w samym Przechlewie. Inwestycja obejmie zakresem budowę sieci kanalizacji sanitarnej grawitacyjnej i tłocznej oraz budowę sieci wodociągowej i kanalizacji deszczowej przy ulicy Człuchowskiej i Polnej. Wybudowana zostanie przepompownia ścieków. Przebudowany zostanie także odcinek sieci deszczowej przy ulicy Słonecznej, a renowacji poddane będą odcinki sieci kanalizacji grawitacyjnej. Inwestycja ma na celu poprawę warunków społeczno-gospodarczo-przyrodniczych mieszkańców.
Zadanie wyceniono na 2,2 mln zł – dofinansowanie to 900 tys. zł.

W gminie Człuchów zrealizowany zostanie projekt: „Poprawa standardu życia mieszkańców poprzez budowę kanalizacji sanitarnej w miejscowości Gębarzewo”. Ma on na celu zmodernizowanie infrastruktury kanalizacyjnej na terenie po byłych PGR-ach. W wyniku inwestycji zostanie wybudowane 1950 m kanalizacji sanitarnej. Niniejsza miejscowości jest ostatnią po byłych PGR-ach z brakiem dostępu do sieci kanalizacyjnej.
Zadanie kosztować będzie 1,2 mln zł – gmina otrzyma 800 tys. zł.
Drugie zadanie to budowa zaplecza rekreacyjnego pełniącego funkcję świetlicy we wsi Kiełpin wraz z zagospodarowaniem terenu. Budynek o powierzchni użytkowej 107 m2 zostanie dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W zakres realizacji inwestycji wchodzi m.in. budowa instalacji fotowoltaicznej oraz montaż pompy ciepła do instalacji centralnego ogrzewania. Budynek będzie służył mieszkańcom wsi Kiełpin i Kiełpinek. Na terenie gminy Człuchów są to ostatnie dwie miejscowości tworzące sołectwo, które nie posiadają świetlicy wiejskiej. Koszt to 680 tys. zł – dofinansowanie wyniesie 500 tys. zł.

W gminie Koczała przebudowana zostanie popegeerowska kotłownia osiedlowa. Miał węglowy zostanie zastąpiony przez gaz ziemny skroplony LNG. Inwestycja ma pozwolić na kogeneracyjną produkcję energii cieplnej i elektrycznej. Wspomniana kotłownia powstała w latach 70-tych ubiegłego wieku i obecnie zasila 22 budynki mieszkalne wielorodzinne oraz gminną szkołę i przedszkole, klub Senior+, bibliotekę publiczną, ośrodek pomocy społecznej, Zakład Gospodarki Komunalnej, ośrodek zdrowia, aptekę, ośrodek kultury i remizę strażacką oraz zakłady usługowe. Koszt inwestycji planowany jest na ponad 2,5 mln zł – gmina Koczała otrzymała na ten cel 900 tys. zł.

W gminie Debrzno zmodernizowana zostanie istniejąca nawierzchni drogowa o długości 750 m w miejscowości Słupia. W ramach zadania zostanie wykonana nawierzchnia z kostki betonowej wraz z utwardzeniem pobocza z dwóch stron o szerokości jednego metra z kruszywa. Wykonane zostaną również zjazdy z kruszywa do poszczególnych działek. Koszt to 900 tys. zł, dofinansowanie wyniesie 600 tys. zł.

Znamy decyzję w sprawie trzeciej dawki szczepionki.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie