MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Krakowska oczyszczalnia ścieków zwiększa samowystarczalność energetyczną

Redakcja Kraków
Kraków podejmuje kolejne kroki w stronę ekologicznej przyszłości. Największa oczyszczalnia ścieków w mieście przeszła gruntowną modernizację, która pozwala na efektywniejsze wykorzystanie odnawialnych źródeł energii. Projekt "Modernizacja gospodarki elektroenergetycznej, cieplnej i biogazowej na terenie Oczyszczalni Ścieków Płaszów w Krakowie przy ul. Kosiarzy 3" zakończył się sukcesem, wprowadzając innowacyjne rozwiązania i zwiększając samowystarczalność energetyczną obiektu. Inwestycja, wspierana przez fundusze norweskie i Fundusz EOG, ma znaczący wpływ na ograniczenie niskiej emisji i promowanie zrównoważonego rozwoju.

Innowacyjne rozwiązania dla lepszego jutra

W ramach modernizacji, oczyszczalnia ścieków Płaszów wprowadziła szereg zmian mających na celu zwiększenie efektywności energetycznej. Poprzez wymianę zbiorników cylidrycznych na nowoczesne zbiorniki sferyczne, udało się znacznie zwiększyć możliwości magazynowania i wykorzystania biogazu. Jak informuje krakowski magistrat:

- Powstający w oczyszczalni biogaz był dotychczas magazynowany w dwóch zbiornikach. Z uwagi na ich uwarunkowania konstrukcyjne, zbiorniki cylindryczne mogły pracować w zakresie od 70 do 100 proc. napełnienia, co ograniczało możliwość wykorzystania produkowanego biogazu. Dzięki wymianie zbiorników cylindrycznych na zbiorniki sferyczne, możliwa jest praca w zakresie od 20 do 100 proc. napełnienia, co pozwala na efektywniejsze wykorzystanie wytwarzanego biogazu.

Dodatkowo, instalacja nowych modułów kogeneracyjnych zwiększyła zdolność oczyszczalni do produkcji energii elektrycznej i cieplnej, czyniąc ją bardziej samowystarczalną.

Korzyści dla środowiska i mieszkańców

Projekt modernizacji oczyszczalni ścieków w Krakowie ma dalekosiężne korzyści nie tylko dla środowiska, ale i dla mieszkańców miasta. Dzięki zwiększeniu wykorzystania energii odnawialnej i ograniczeniu zakupu energii elektrycznej, oczyszczalnia znacząco przyczynia się do redukcji kosztów operacyjnych oraz emisji szkodliwych substancji do atmosfery.

- Bezpośrednim celem realizowanego programu jest budowa lub modernizacja miejskich systemów ciepłowniczych oraz likwidacja indywidualnych źródeł ciepła. Obie krakowskie centralne oczyszczalnie ścieków, Płaszów i Kujawy, produkują energię elektryczną i cieplną. Działania modernizacyjne podjęto, aby w pełni sprostać wymogom Dyrektywy 2012/27/UE, która zakłada powstanie systemu, który wykorzystuje do produkcji ciepła co najmniej 50 proc. energii ze źródeł odnawialnych oraz ciepło odpadowe, jak również w 100 proc. ciepło pochodzące z kogeneracji - wyjaśnia krakowski magistrat.

Inwestycja ta jest znaczącym krokiem w kierunku realizacji celów związanych z ochroną klimatu i środowiska. Dzięki wsparciu finansowemu z Islandii, Liechtensteinu i Norwegii, Kraków pokazuje, jak lokalne działania mogą przyczyniać się do globalnych zmian na lepsze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto