III Pomorski Bieg Przełajowy im. gen. bryg. Aleksandra Krzyżanowskiego "Wilka" w Czarnem

Redakcja
fot. Dariusz Stanecki
To już trzeci Pomorski Bieg Przełajowy organizowany w Czarnem przez Stowarzyszenie „Brygada Inki” przy wsparciu Nadleśnictwa Czarne Człuchowskie, tym razem im. gen. bryg. Aleksandra Krzyżanowskiego „Wilka”, Komendanta Okręgu Wileńskiego AK. Zawody cieszą się coraz większym zainteresowaniem, stąd pojawił się pomysł rozszerzenia imprezy o kategorię dla osób dorosłych.

Pierwszy bieg był przeznaczony dla uczniów szkół średnich o profilu mundurowym, w drugim pobiegły również dzieci z podstawówki. Pierwszą kategorią wiekową stanowiły klasy 4 i 5 szkoły podstawowej, drugą grupą - klasy 6-8, natomiast szkoły średnie o profilu mundurowym – trzecią kategorię.
Bieg otwarty dla osób dorosłych był ostatnią – czwartą kategorią wiekową.

Na początku uczczono 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej. Goście honorowi walczący na Kresach Wschodnich: kpt. Jan Bielenink oraz ppor. Włodzimierz Mikuć wypuścili w niebo dwa białe gołębie symbolizujące pokój. W ten sposób zwrócili się z jasnym przekazem do dzieci i młodzieży – Nigdy więcej wojny!

Organizatorzy w przemyślany sposób połączyli sportową rywalizację młodych i nieco starszych ludzi z elementami patriotycznymi. Po zawodach dzięki spotkaniom z żołnierzami AK, przy swojskim posiłku zjedzonym na świeżym powietrzu wspominano bohaterów z Kresów Wschodnich. Każdy uczestnik, który ukończył bieg otrzymał medal z wizerunkiem wybitnego Żołnierza Niezłomnego, gen. bryg. Aleksandra Krzyżanowskiego „Wilka”.
Wszyscy uczestnicy biegów zasłużyli na uznanie, zwycięzcy na gratulacje, a nauczyciele i dyrektorzy szkół na podziękowania za zaangażowanie i zachęcanie swoich wychowanków do wzięcia udziału w zawodach.

Puchary, dyplomy oraz nagrody rzeczowe dla najlepszych zawodników wręczali oprócz naszych bohaterów między innymi Pomorska Wicekurator Oświaty Anna Gańska-Lipińska, Marcin Brodalski - asystent rzecznika rządu Piotra Müllera, Bartosz Wiktorczyk - asystent Wicewojewody Pomorskiego Mariusza Łuczyka, Zastępca Dyrektora RDLP w Szczecinku Tomasz Tomecki, radna Sejmiku Wojewódzkiego Marianna Kaczyńska, asystentka Posła na Sejm RP Aleksandra Mrówczyńskiego, kierownik PT KRUS w Słupsku Łukasz Kuriata, Burmistrz Miasta i Gminy Czarne Piotr Zabrocki, Wójt Gminy Przechlewo Krzysztof Michałowski, Dyrektorzy ZK w Czarnem oraz organizatorzy biegu Nadleśniczy Czarne Człuchowskie Romuald Zblewski i Mariusz Birosz Prezes Stowarzyszenia „Brygada Inki”.

Patronat honorowy nad III Pomorskim Biegiem w Czarnem objął Poseł na Sejm RP, Piotr Müller. To dzięki wsparciu rzecznika rządu stowarzyszenie zakupiło między innymi bramę startową, namiot czy podium dla zwycięzców. Głównym sponsorem była Fundacja Agencji Rozwoju Przemysłu oraz nadleśnictwa z RDLP w Szczecinku. Smaczną wojskową grochówkę przygotował 6 Wojskowy Oddział Gospodarczy w Ustce (wielkie podziękowania dla płk. Marka Mroczka oraz płk. Zbigniewa Suchanowskiego), a pyszny bigos zapewnił Nadleśniczy Nadleśnictwa Czarne Człuchowskie, Romuald Zblewski.

Jak co roku patronat medialny objął koszaliński oddział „Gości Niedzielnego”.
Z kolei dla najstarszych zawodników specjalną nagrodę ufundował Hotel Aubrecht Country. Wyróżniono również najstarszych sportowców: kobietę i mężczyznę oraz najmłodszych uczestników biegu. Wojskowa Komenda Uzupełnień jak zawsze zjawiła się ze swoim namiotem, zachęcając w ten sposób przyszłych absolwentów szkół mundurowych do wstępowania w szeregi wojska. Ufundowała również nagrody rzeczowe dla najlepszych zawodników szkół średnich.

Po zakończonych zawodach delegacje udały się pod tablicę upamiętniającą Żołnierzy Niezłomnych oraz Leśników z Pomorza, aby złożyć tam wiązanki kwiatów. Na koniec do budynku nadleśnictwa nadleśniczy Romuald Zblewski zaprosił na spotkanie z Jackiem Frankowskim i obejrzenie wystawy przygotowanej przez reżysera filmu o „Ince”.

Organizatorzy biegu pragną podziękować wszystkim za pomoc w organizacji biegu:
- członkom Stowarzyszenia „Brygada Inki”,
- pracownikom Nadleśnictwa Czarne Człuchowskie,
- policjantom i żołnierzom,
- Auxilium Ratownictwo Medy.

Klasyfikacja uczestników biegów:

4 i 5 klasa Szkoła Podstawowa
chłopcy
I miejsce - Bartosz Janicki
II miejsce - Jan Birosz
III miejsce - Kacper Rulewicz

dziewczyny
I miejsce - Laura Brzeźniak
II miejsce - Grażyna Sikora
III miejsce - Nina Mycyk

6,7 i 8 klasa Szkoła Podstawowa
chłopcy
I miejsce - Filip Kudyba
II miejsce - Maksymilian Stanisławczyk
III miejsce - Bartłomiej Kozłowski

dziewczyny
I miejsce - Alicja Mycyk
II miejsce - Kalina Wróbel
III miejsce - Oliwia Hibner

Uczniowie szkół średnich o profilu mundurowym

chłopcy
I miejsce - Szymon Ryło
II miejsce - Kamil Zasuwa
III miejsce - Maciej Magdziak

dziewczyny
I miejsce - Oliwia Talkowska
II miejsce - Luiza Gawrońska
III miejsce - Natalia Czerwińska


Szkoły o profilu pożarniczym

najszybsza - Oliwia Talkowska
najszybszy - Szymon Ryło

LO Czarne
najszybsza - Luiza Gawrońska
najszybszy - Kamil Zasuwa

Technikum Leśne
najszybsza - Nikola Rudakow
najszybszy - Mikołaj Kawalec

„Bieg Otwarty”
mężczyźni
Tomasz Urbański - Białogard
Paweł Modzelewski - Czarne
Marian Ostrowski - Złocieniec

kobiety
Wiola Erdmańska - Nowe Miasto Lubawskie
Ilona Chrząszcz - Czarne
Aneta Chmielewska - Czarne

Kategorie dodatkowe
Najstarszy uczestnik biegu – Stefan Birosz lat 68
Najstarsza zawodniczka biegu – Aneta Chmielewska lat 46
Najmłodsza zawodniczka – Hanna Stanisławczyk
Najmłodszy zawodnik – Mikołaj Gierasimowicz

Info. Mariusz Birosz

SPORTOWY24.PL - rozmowa z Joanną Fiodorow

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie