Igor Siódmiak zwycięzcą I Pomorskiego Biegu „Walki o Pamięć” w Czarnem. Najlepszy z regionu był Darek Ławecki z Człuchowa. WYNIKI i ZDJĘCIA

Olek Knitter
Blisko 60 zawodników z sześciu województw ukończyło pierwszą edycję biegu „Walki o Pamięć” w Czarnem. Foto: Olek Knitter
Blisko 60 zawodników z sześciu województw ukończyło pierwszą edycję biegu „Walki o Pamięć” w Czarnem. Bieg miał na celu uczczenie pamięci 65 tys. jeńców wojennych z hitlerowskiego obozu Stalag II B Hammerstein. Wygrał Igor Siódmiak, który 10 km pokonał w 34 minuty i 10 sekund.

Trasa biegu prowadziła głównie drogami leśnymi (szutrowymi) przy Jednostce Wojskowej 52 Batalionu Remontowego Ziemi Człuchowskiej.

- Trasa nie należała do najłatwiejszych. Szybko można było biec po części asfaltowej, a reszta był to piasek, nie brakowało też wzniesień. Fajnie, że biegliśmy w lesie w tej pogodzie. Sama inicjatywa organizacji takiego biegu z historią w tle jest bardzo ważna – powiedział na mecie Igor Siódmiak ze Szczecinka, zwycięzca biegu.

Drugi na metę wbiegł Paweł Walczak z Koszalina, który do zwycięzcy stracił blisko 3 minuty. Na trzecim miejscu bieg ukończył Darek Ławecki z Człuchowa, który wygrał swoją kategorię wiekową i był najszybszy z regionu.

- Robię to dla rodziny. Często się wygrywa, ale najczęściej się przegrywa i ważne jest, aby uczyć dzieci, że przegrywać też trzeba z radością, dumą i honorem – powiedział Darek Ławecki.

Wśród pań pierwsza była Małgorzata Cygan ze Szczecinka, która przybiegła na metę w czasie 46,03. Druga była Joanna Cichowska z Ostródy, a trzecia Agnieszka Kwietniewska z Przechlewa.

Oni jako pierwsi otrzymali piękne medale. A wręczali je wyjątkowi goście - kpt. Jan Bieleninik – łagiernik, żołnierz AK, zastępca szefa sztabu batalionu zwiadu mjra Jana „Skamabocha” oraz Janina Wons – urodzona w nazistowskim obozie na terenie Austrii, którzy również na znak pokoju wypuścili wraz z organizatorami i gośćmi białe gołębie, zwracając się z przesłaniem – nigdy więcej wojny!

Organizator zawodów Mariusz Birosz z Brygady Inki w Czarnem, apelował do zawodników, by zostali ambasadorami tego miejsca i pamięci o jeńcach wojennych ze stalagu II B Hammerstein.

Kolejne zawody zaplanowano na 19 czerwca na trasie Lasy Piaśnickie – Wejherowo. Trzeci bieg odbędzie się 14 sierpnia na dystansie Stutthof „Marsz Śmierci” – Krępa Kaszubska, a zakończenie zaplanowano na 4 września. Wówczas odbędzie się Bieg Inki w Lubichowie, gdzie podsumowana zostanie też klasyfikacja generalna dla zawodników, którzy wystartują we wszystkich edycjach.