Eksploatowanie kominka wydaje się dość proste? Nic bardziej mylnego! Jakie są ostatnie zadania do wykonania przed sezonem zimowych chłodów

Akcja specjalna Temat tygodnia: Fachowiec
Odpowiednie przygotowanie kominka do sezonu wymaga wyczyszczenia całego wkładu
Odpowiednie przygotowanie kominka do sezonu wymaga wyczyszczenia całego wkładu Materialy prasowe Kratki.pl
Udostępnij:
Era największej popularności kominków niepostrzeżenie minęła. Jeszcze kilkanaście lat temu mówiono – niesłusznie – o drewnie, jako ekologicznym paliwie i lansowano systemy ogrzewania domów jednorodzinnych oparte na wydajnych wkładach kominkowych. Tymczasem drewno jest odnawialnym, ale nie ekologicznym paliwem, przede wszystkim przyczynia się do powstawania smogu i z tego względu niektóre miasta wypowiedziały kominkom wojnę. Trochę poprawiło sytuację zaostrzenie norm, jakim podlegają dopuszczone do użytkowania wkłady kominkowe. Jednak fachowcy podkreślają, że ważne są również: przestrzeganie zasad prawidłowego użytkowania kominka, a przede wszystkim dobór odpowiedniego rodzaju drewna. Dotyczy to zarówno gatunków, jakie powinny być spalane jak i przygotowania samego paliwa.

Eksploatowanie kominka wydaje się dość proste. Jednak dzięki odpowiedniemu przygotowaniu do sezonu, w którym będzie on intensywnie użytkowany, możemy wpłynąć na większą wydajność tego urządzenia i ilość emitowanych do atmosfery szkodliwych substancji. Jak zatem to robić i dlaczego odpowiednie czyszczenie kominka jest tak istotne?

Tak jak w przypadku innych urządzeń grzewczych, również i kominki wymagają cyklicznych przeglądów i odpowiedniej konserwacji. Ale nie tylko wzywanie fachowca, który rozwiąże zaistniały problem, może być jedynym wyjściem. Warto poznać kilka zasad, dzięki którym sami możemy uniknąć poważniejszych problemów i cieszyć się ciepłem prawidłowo działającego kominka.

Po pierwsze: dobrać odpowiedni opał

Niestety, nadal najczęściej powtarzającym się problemem w użytkowaniu domowych kominków jest korzystanie z niewłaściwego materiału opałowego. Warto stawiać na wysokiej jakości twarde i suche drewno, które odpowiednio ogrzeje nasz dom i nie spowoduje cofania się dymu w kominie.
Za najlepszy materiał uznaje się drewno liściaste, o niewielkiej zawartości związków żywicznych. Na jego jakość jako paliwa wpływa między innymi gęstość i twardość, natomiast wysoką wartość opałową uzyskamy zaś tylko z drewna dobrze wysuszonego.

W kominkach w ogóle nie powinno się palić (tańszym) drewnem iglastym. Zawiera ono dużo żywicy, która parując może tworzyć na wewnętrznych powierzchniach kominka i przewodu dymowego trudny do usunięcia osad. Zastrzeżenie dotyczy również drewnianych odpadów przemysłowych, które mogą zawierać substancje chemiczne, używane do ich impregnowania Nie stosujmy także drewna lakierowanego, klejonego - nie tylko ze względu na możliwość zniszczenia wkładu kominkowego przez substancje chemiczne, ale przede wszystkim z powodu ich szkodliwego oddziaływania na środowisko i nasze zdrowie.

Podsumowując: najlepiej stosować rekomendowane przez producenta materiały, które nie zaburzą pracy urządzenia i nie spowodują nadmiernej emisji szkodliwych spalin.

Po drugie: należy wykonywać regularne przeglądy

Przed rozpoczęciem sezonu grzewczego ważne jest sprawdzenie drożności instalacji, które odprowadzają spaliny. Zgodnie z prawem konserwacja komina dymowego powinna być dokonywana co najmniej dwa razy w roku. Drożny komin zapewni prawidłowy ciąg kominowy, który umożliwi bezpieczne i efektywne spalanie drewna w kominku. O wyczyszczenie komina najlepiej poprosić specjalistę, który posiada odpowiednie kwalifikacje, czyli czeladnika lub mistrza kominiarskiego. Również konserwację kominka najlepiej powierzyć fachowcom. We własnym zakresie można jedynie oczyścić komin z nieczystości, które nagromadziły się podczas eksploatacji.

Wykonuje się to poprzez otwarcie drzwiczek rewizyjnych i opróżnienie ich z nagromadzonych tam zanieczyszczeń. Samodzielnie należy sprawdzić również stan uszczelnień korpusu paleniska, uszczelek drzwi oraz szyby. W przypadku ich zużycia powinno się dokonać wymiany na nowe. Ten niepozorny zabieg znacznie wpływa na poprawę procesu spalania w kominku - eliminuje niekontrolowany dopływ powietrza oraz zabezpiecza przed unoszeniem się nieprzyjemnego zapachu podczas gdy nie palimy w kominku. Uszczelki drzwi oraz szyby to elementy, który najczęściej wymaga wymiany. Wymianę zużytego sznura we wkładzie można wykonać samodzielnie przy pomocy silikonu i papieru ściernego.

Po trzecie: zadbać o elementy żeliwne i szybę

Efektywne działanie kominka zależy w dużej mierze od czystości elementów wewnętrznych, które bez odpowiedniej ochrony ulegają zniszczeniu. Czystość komory spalania oraz kanałów spalinowych na bardzo duże znaczenie, jeśli chodzi o wydajność cieplną kominka. Na wewnętrznych ściankach kominka gromadzą się sadze spalinowe, które tworzą izolację utrudniającą prawidłowe przenikanie ciepła na zewnątrz. Jeżeli nie zadbamy o odpowiednią przepustowość urządzenia, kominek będzie produkował mniej ciepła.

Czyszczenie elementów żeliwnych należy rozpocząć od używania tradycyjnej szczotki, pogrzebacza i zgarniaczki. Stale należy też kontrolować poziom wypełnienia szuflady popielnika.

Prawidłowa konserwacja szyby to ważny element w całym procesie

Ważne jest również odpowiednie wyczyszczenie szyby kominkowej, która podczas użytkowania często ulega zanieczyszczeniu. Dzięki niej możemy wyeksponować główne walory estetyczne kominka.

Do czyszczenia kominków ze szkłem samooczyszczającym się, nazywanym potocznie „szkłem z pyrolizą” zaleca się stosowanie tylko standardowych środków do czyszczenia szyb okiennych. Natomiast do zwykłej ceramiki szklanej należy używać specjalnego płynu do czyszczenia szyb kominkowych. Po myciu trzeba też dokładnie oczyścić szybę z resztek pyłu, gdyż wypalając się, mogą one mocno przywrzeć do szyby. Wykluczone jest używanie materiałów ściernych, które mogą uszkodzić szybę.

Warto dodać, że podstawowym warunkiem, który trzeba spełnić, żeby szyba szybko nie ulegała zabrudzeniu, jest palenie suchym drewnem.

Po czwarte: unikać najczęstszych błędów

Użytkownicy kominków popełniają często te same błędy od wielu lat. Największym z nich jest wybór niskiej jakości opału, który uniemożliwia wydajne palenie. Pieniądze zaoszczędzone na opale w późniejszym okresie i tak będzie trzeba wydać na naprawę kominka. Nie można zapominać o czyszczeniu przewodów kominowych przez firmę kominiarską dwa razy do roku i udokumentowaniu tej czynności w metryce wkładu.

W samodzielnych zabiegach konserwacyjnych nie powinno stosować się domowych środków, a tylko specjalnie do tego przeznaczone preparaty, które proponuje producent. Preparat taki wykorzystywać należy tylko zgodnie z przeznaczeniem, a więc np. nie stosować płynu do szyb kominkowych przy konserwacji elementów żeliwnych. Wszelkie czynności konserwacyjne muszą być wykonywane tylko, gdy wkład kominkowy jest w stanie wystudzonym, tak, żeby nie narażać podstawowych elementów wnętrza na uszkodzenia mechaniczne. Mając na uwadze warunki bezpieczeństwa użytkowania i właściwego działania instalacji kominkowej można być pewnym, że kominek będzie dobrze służył przez wiele lat.

Partnerzy:
ŁUKASZ OKRÓJ - ENERGOTECH Zakład usług elektrycznych i automatyki przemysłowej
Rychnowy 66,
77-300 Człuchów
[email protected]
510 230 516

WIATRO-SOLAR
ul. Morozowa 3
89-600 Chojnice
[email protected]
+48 72 72 74 920
www.wiatrosolar.pl

Materiał oryginalny: Eksploatowanie kominka wydaje się dość proste? Nic bardziej mylnego! Jakie są ostatnie zadania do wykonania przed sezonem zimowych chłodów - Chojnice Nasze Miasto

Dodaj ogłoszenie