Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Egzamin ósmoklasisty z matematyki - powtórka last minute z Pi-stacją

Pi-stacja
Powtórka last minute z Pi-stacją
Powtórka last minute z Pi-stacją Dariusz Bloch
Jak zaplanować efektywną naukę, gdy do ważnego egzaminu zostało mało czasu? Warto skorzystać z łatwo przyswajalnych źródeł wiedzy, takich jak krótkie filmy edukacyjne. Razem z Pi-stacją, projektem rozwijanym przez fundację Katalyst Education, podpowiadamy, jak zorganizować powtórkę na miesiąc przed egzaminem ósmoklasisty.

Przygotowanie do egzaminu z matematyki warto zacząć od praktycznego zadania, które sprawdzi Twój obecny stan wiedzy. Polecamy rozwiązać tegoroczny bezpłatny arkusz Próbnego egzaminu Pi-stacji i zidentyfikować tematy, które sprawiają Ci największe problemy. Ważne jest, aby zorganizować sobie do pisania atmosferę najbardziej zbliżoną do oficjalnego sprawdzianu wiedzy. Wybierz taki moment w ciągu dnia, żeby móc pisać bez przerwy w czasie przeznaczonym na egzamin (100 minut w przypadku egzaminu ósmoklasisty).

Kiedy sprawdzisz już swoje rozwiązania z kluczem odpowiedzi, wypisz działy i typy zadań, które sprawiły Ci największe problemy. Jeśli masz wątpliwości dotyczące wyników próbnego arkusza, Pi-stacja w dniu premiery egzaminu organizuje omówienie zadań na żywo - zajrzyj tam, żeby zweryfikować metody obliczeń. Aby poćwiczyć to, czego jeszcze nie rozumiesz, wyszukaj tematyczne wideolekcje na stronie www.pistacja.tv. Filmy są krótkie, trwają około 5 minut i zawierają przykłady zadań, rozwiązywane przez nauczycieli na wirtualnej tablicy. Do większości playlist dołączone są interaktywne testy (Wyzwania i Ćwiczenia), które warto rozwiązać przed lub po obejrzeniu lekcji.

Nauczyciele z zespołu Pi-stacji zgodnie przyznają, że uczniowie klas ósmych największe problemy miewają z potęgowaniem, a zadania z tego działu pojawiają się często na egzaminie. Sprawdź, jak działań na potęgach uczy wideolekcja Pi-stacji.

Pi-stacja już piąty rok układa autorskie, próbne arkusze egzaminu ósmoklasisty z matematyki. W archiwum na stronie znajdziesz wszystkie materiały z poprzednich lat, które dodatkowo sprawdzą twoją wiedzę. Zadania nie deaktualizują się z upływem czasu, wręcz przeciwnie - te działy, które najczęściej pojawiają się w różnych arkuszach, z dużym prawdopodobieństwem zobaczysz też na oficjalnym egzaminie w 2023 roku.

Zadania z egzaminu ósmoklasisty są łatwe na poziomie obliczeń, lecz dość zaawansowane na poziomie koncepcyjnym. Zaprojektowano je tak, aby sprawdzały przede wszystkim wymagania ogólne podstawy programowej, które w podręcznikach szkolnych i na lekcjach nierzadko są pomijane, bo brakuje na nie czasu. Chodzi o takie wymagania, jak „(I.2) weryfikowanie i interpretowanie otrzymanych wyników oraz ocena sensowności rozwiązania”, czy „(III.2) dobieranie modelu matematycznego do prostej sytuacji”.

Podczas powtórek polecamy skupić się na analizowaniu złożonych zadań (zwłaszcza tekstowych), a poświęcić mniej czasu na zadania schematyczne. Trzeba też pamiętać o uważnym czytaniu treści zadań – rzecz niezwykle ważna, bo obliczanie nie tego, co trzeba, należy do najczęstszych błędów na egzaminach. Kilka rad od Dobrawy Szlachcikowskiej, nauczycielki z zespołu Pi-stacji, “Na egzaminie ósmoklasisty nie można mieć kalkulatora, upewnij się, że płynnie wykonujesz działania w słupkach, czy działania na ułamkach. Przypomnij sobie podstawowe pojęcia: liczby całkowite, naturalne, pierwsze, złożone, ostrosłup prawidłowy czworokątny… Prawie w każdym arkuszu są potęgi, korzystaj z ich własności, zamiast tracić czas na obliczenia. Poćwicz geometrię i zadania tekstowe”.

Powodzenia!

Planujesz wybrać profil matematyczny w liceum? A może nie wiesz jeszcze do jakiej szkoły średniej chcesz pójść? Skorzystaj z bezpłatnych zasobów drugiego projektu Fundacji Katalyst Education - Mapy Karier. Spośród artykułów na stronie, może zaciekawi cię wpis, “Jak wybrać szkołę ponadpodstawową?”, w którym poznasz różnice między danymi typami szkół ponadpodstawowych, dowiesz się, co możesz rozszerzać i jakie kwalifikacje zdobyć. Mapa Karier to także obszerna baza ścieżek kariery, których opisy podpowiedzą ci kierunki edukacji dla konkretnych zawodów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Egzamin ósmoklasisty z matematyki - powtórka last minute z Pi-stacją - Dziennik Bałtycki

Wróć na czarne.naszemiasto.pl Nasze Miasto