Czarne. 50 lat działalności społecznej Stanisława Walendzika - sport, turystyka, praca społeczna

Redakcja
fot. Dariusz Stanecki
Stanisław Walendzik, mieszkaniec Czarnego od 1980 roku. Od zawsze jego miłością jest sport i turystyka. Zawsze radosny, pełny energii i skory do pomocy. Uważa, że rower jest najlepszym środkiem lokomocji jaki człowiek mógł wynaleźć. Ma nadzieję, że w koronawirus wkrótce ustąpi, bo w głowa pana Stanisława jest pełna pomysłów i planów, które czekają na realizację.

50 lat działalności społecznej Stanisława Walendzika z Czarnego

Od najmłodszych lat pasjonował się piłką nożną, chodził na mecze miejscowej Brdy Przechlewo, skąd się wywodzi. Przed meczem sypał linie, zakładał siatki na bramki, nosił starszym buty. Wszystko po to, by zapracować na mecz wyjazdowy. Później, będąc już zaawansowanym juniorem, został równolegle działaczem. Wraz ze śp. Pawłem Friese założyli szkółkę piłkarską juniorów.

Było to uzdolnione pokolenie, stąd ustawiczna gra o najwyższe cele – awans do III ligi. Pokonanie koalicji drużyn takich potęg jak Orzeł Wałcz, Wielim Szczecinek czy drużyna naszego powiatu Piasta Człuchów, Czarni Czarne, które ogrywaliśmy regularnie, kiedy w barażach o toczyła się walka o awans. Ostatecznie „Brda” awansowała

- mówi nasz rozmówca.

W okresie tym grał już w drużynie seniorów „Startu” Miastko. Najlepsi odeszli do drugoligowego „Gryfa” Słupsk, jednak okres ten Stanisław Walendzik wspomina jako najlepsze lata swojej „przygody” ze sportem.

Przyszło nowe

W 1980 roku mieszkał na stałe w Czarnem. Bohater wspomnień został członkiem zarządu miejscowego klubu sportowego Czarnych, bo trudno było mu zgodzić się z tym, co zastał. Bogatszy w doświadczenie poprawił sposób zarządzania klubem, pragnąc podnieść poziom sportowy. Rzeczywiście: dzięki jego pomysłom – jak chociażby organizowanie obozów sportowych dla seniorów, obozów dochodzeniowych na miejscu dla grup juniorskich – Czarni awansowali na stałe do ligi okręgowej.

Po zmianie starego zarządu Klubu nastała zmiana – przyszli nowi (Aleksander Gappa – obecny starosta, Józef Saładziak, śp. Kazimierz Krawczyk, Lubomir Bodnar czy Janusz Kułakowski). Systematycznie poprawiał się stan murawy boiska, zaplecze socjalne. Czarni Czarne mieścili się w górnej półce tabeli, wysoko mierzyli w Pucharze Polski, a juniorzy awansowali do III Ligi Pomorskiej. Stanisław Walendzik został wiceprezesem. Po 20 lat działalności, w 2000 roku, skończyła się przygoda z klubem sportowym. Decyzja została wymuszona nadmiarem obowiązków oraz faktem nowej „europejskiej” rzeczywistości, w której nowi i młodsi działacze chcieli coś zmienić. Dzisiaj stadion jest chlubą miasta – doceniany przez PZPN w Warszawie nadaniem brązowej i srebrnej odznaki honorowej.

Rozrywka, sport i krwiodawstwo

Równolegle Stanisław Walendzik był przewodniczącym Związku Młodzieży Wiejskiej w gminie, organizując turnieje wsi, wycieczki, pomagając w kwestiach życia sportowego na wsi. Był członkiem Zarządu Wojewódzkiego tej organizacji młodzieżowej. Za swoją działalność został wyróżniony złotą odznaką ZMW i LZS (Ludowe Zespoły Sportowe).

Blisko 30 lat jest Członkiem Zarządu Miejsko-Gminnego Klubu PCK-HDK - oddał honorowo 48,440 ml krwi i może szczycić się odznaką „Zasłużony dla Zdrowia Narodu” – Zasłużony Honorowy Krwiodawca Pomorza.

Nie tylko praca

Stanisław Walendzik blisko 18 lat był funkcjonariuszem Zakładu Karnego w Czarnem. Społecznie był przewodniczącym Rady Sportu i Turystyki w Jednostce, koordynatorem sportu w okręgu, angażował się też z ramienia NSZZF i PW w organizację imprez sportowych i integracyjnych. Funkcjonariusze Zakładu Karnego w czasie jego kadencji wielokrotnie zdobywali Mistrzostwo i wicemistrzostwo Polski Służby Więziennej, a w okręgu Koszalińskim byli bezkonkurencyjni w grach zespołowych, jak i indywidualnych. Aktywista angażował się w poprawę bazy sportowej. Chlubą stały się korty tenisowe, które jak mówili, przez dwa miesiące, w dni wolne od służby doprowadzili do użyteczności. Dzisiaj nie powstydziłby się ich renomowany klub sportowy.

Pan Stanisław był organizatorem wielu wycieczek i rajdów górskich i rowerowych. Organizował wiele imprez o randze lokalnej i ogólnopolskiej. Od 14 lat jest na emeryturze i jest członkiem Zarządu Koła Emerytów w Zakładzie Karnym w Czarnem (2 kadencje, 8 lat był przewodniczącym), dwie kadencje Doradcą Zarządu głównego Emerytów, gdzie kontynuuje swoją społeczną misję.

Za ogrom włożonej pracy i swoje zaangażowanie wyróżniony: Rada Miasta Czarne Zasłużony dla Gminy Czarne, minister ds. turystyki Zasłużony dla Turystyki, prezydenci RP Srebrny i Złoty Krzyż Zasługi.

Marzenia na rowerze

Dowodem realizacji jego marzeń jest stos nagromadzonych potwierdzeń, które na bieżąco dokumentują: wycieczki rowerowe dookoła Polski i nie tylko (łącznie przejechanych 25 tys. km), zdeptane góry (od Bieszczad po Karkonosze), spływy kajakowe naszego regionu (ale także po Czarnej Hańczy czy Niemnie). Posiada również odznaki z tamtych rejonów.

Rowerem: złotą odznakę za zwiedzanie wszystkich obiektów UNESCO w Polsce;
złotą odznakę za latarni morskich w tym kilku za granicą, złotą odznakę za zwiedzanie polskich parków narodowych, ale również parków za granicą, złotą odznakę za zwiedzanie szlakiem św. Jakuba od Braniewa do Świnoujścia, przejechany szlak przy granicy zachodniej po niemieckiej stronie Libereca-Świnoujścia, Naszyjnik Północy, Dookoła woj. Zachodniopomorskiego. Najcenniejszą dla podróżnika jest Wielka Odznaka Pielgrzymia, odznaczenie w całej Polsce, blisko 2000 obiektów kultu religijnego, w tym 200 obowiązkowych, wyznaczonych przez PTTK- 26 i Episkopat Polski, w tym 2 za granica.

Autokarem: Odznaka Pielgrzyma Świata; Odwiedzenie – grób św. Jakuba De Compostello Hiszpania; Obowiązkowe – patron turystów (Fatima – Portugalia; Wiedeń św. Stefana – Austria; Praga św. Wita – Czechy; Ostra Brama Wilno – Litwa; Asyż św. Franciszka Włochy; Wenecja św. Marka Włochy, Rzym św. Piotra Włochy.

Turystyczna Husaria

Wojskowe Koło PTTK Husaria działa od 47 lat i zrzesza obecnie 50 członków, organizując rocznie 20 imprez w ramach statutowej działalności na terenie gminy Czarne, prezentując walory turystyczne i historyczne, organizując również imprezy o randze ogólnopolskiej, jak spływ rzeką Czernicą, bieg szlakiem Walki i Męczeństwa. Współpracuje z organizacjami i stowarzyszeniami w gminie, pracuje na rzecz swojego środowiska. W 2020 roku planuje się spływ kajakowy rzekami: Dobrzyca, Gwda, Rurzyca, Szczyra, Biała. Rajdy rowerowe, biegi na orientację, marsz niepodległości. Jest to kierowane w szczególności do młodzieży szklonej. Spotkania integracyjne. Członkowie koła uczestniczą w ogólnopolskich rajdach górskich, spotkaniach kół w ramach wojskowej rywalizacji.

Koło za swoją działalność (aktywność-wzorowość imprez) trzykrotnie zdobyło miano najlepszego koła w Wojsku Polskim, a Zarząd Główny PTTK w Warszawie oraz przyznał brązową odznakę za „Zasługi dla Turystyki”, a minister ds. turystyki medal za Zasługi dla Turystyki.

Od października zmiany przy wjeździe do Wielkiej Brytanii

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie