Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zespół Szkół Technicznych propaguje honorowe krwiodawstwo – w ramach Dni Zdrowia krew będzie mógł oddać każdy!

Małgorzata Wojciechowska
Małgorzata Wojciechowska
Młodzież z zaciekawieniem słuchała prelekcji na temat oddawania krwi
Młodzież z zaciekawieniem słuchała prelekcji na temat oddawania krwi Małgorzata Wojciechowska
Organizacja Dni Zdrowia to w Zespole Szkół Technicznych w Człuchowie już prawdziwa tradycja. Od kilkunastu lat uczniowie mają w murach własnej szkoły okazję do zdobywania wiedzy na tematy dotyczące zdrowego stylu życia. Tym razem szczególny nacisk został położony na szerzenie idei honorowego krwiodawstwa i zapobieganie chorobom. W ostatni wtorek odbyło się spotkanie dla uczniów, podczas którego mogli oni zdobyć cenne informacje na temat honorowego krwiodawstawa i przygotować się do oddania krwi i udziału w dwóch konkursach. Zwieńczeniem tego bloku tematycznego będzie możliwość donacji krwi w krwiobusie – mogą z niej skorzystać wszyscy chętni – także osoby spoza szkoły!

Inicjatywa z długą tradycją

Szkolne Dni Zdrowia w Zespole Szkół Technicznych im. Józefa Szymczaka w Człuchowie odbywają się już od 2006 roku. Ich inicjatorką jest Agnieszka Buława – pedagog szkolny oraz promotor zdrowia z dyplomem pielęgniarskim. Pomysł pojawił się w związku z obchodzonym dorocznie 7 kwietnia.

- Z okazji Światowego Dnia Zdrowia pomyślałam sobie jako promotor zdrowia, że fajnie byłoby to podkreślić. Wówczas po raz pierwszy złączyłam siły z Sanepidem, zrobiliśmy wspólny Dzień Zdrowia, a później co roku dochodziły do nas kolejne szkoły i stanęło na tym, że co roku mieliśmy takie międzyszkolne rozgrywki pod tytułem Dni Zdrowia, było to wokół zdrowego żywienia i podobnych tematów. Niestety okres pandemii spowodował, że to się wszystko posypało, zatrzymała się ta wymiana międzyszkolna i postanowiliśmy wspólnie z koleżeństwem z pracy ruszyć to, ale na razie jako dni szkolne.

- mówi Agnieszka Buława.

Cenna wiedza dla młodych ludzi

Hasło tegorocznych Dni Zdrowia brzmi „Zdrowie dla wszystkich” i jest tożsame z hasłem ogłoszonym przez WHO. W szkolnym wydaniu dodatkowo bardzo ważne jest promowanie idei honorowego krwiodawstwa pod hasłem „Krew to życie”. We wtorek uczniowie mieli więc okazję zapoznać się z najważniejszymi zasadami obowiązującymi podczas donacji krwi. Przekazały je Agnieszka Buława oraz z Violetta Folleher-Lesman – nauczycielka ZST i zaangażowana członkini Człuchowskiego Stowarzyszenia Honorowych Dawców Krwi. Panie współpracują w tym zakresie już od wielu lat, doskonale wiedziały więc, jakie informacje są najważniejsze dla młodych ludzi.

Zespół Szkół Technicznych propaguje honorowe krwiodawstwo – w ramach Dni Zdrowia krew będzie mógł oddać każdy!
Małgorzata Wojciechowska

Strach ma wielkie oczy

Podczas prelekcji uczniowie mieli więc okazję dowiedzieć się, dlaczego krwiodawstwo jest tak ważne oraz jakie warunki należy spełnić, by móc zostać dawcą. Pierwsze podejście zawsze wiąże się z obawami, dlatego dokładnie omówione zostały przeciwwskazania oraz sam przebieg procedury. Uczniowie mieli również okazję zapoznać się z kwestionariuszami podobnymi do tych, które wypełniają potencjalni krwiodawcy w ramach kwalifikacji. Przekonali się, że krwiodawstwo przeprowadzane jest z zachowaniem standardów bezpieczeństwa – nie każda chętna osoba zakwalifikuje się do donacji. Prelegentki podkreśliły także, że nie warto mijać się z prawdą i np. ukrywać informację o niedawno przebytej chorobie czy zabiegu – wszystkie środki bezpieczeństwa i szczegółowe pytania służą dobru zarówno potrzebujących krwi, jak i przede wszystkim samych krwiodawców.

Spotkanie dla zainteresowanych uczniów było również źródłem mnóstwa ciekawostek i praktycznych informacji. Mogli dowiedzieć się między innymi, na czym polega konflikt serologiczny, kim jest uniwersalny dawca albo co zrobić, żeby otrzymać oficjale potwierdzenie własnej grupy krwi. Ta wiedza na pewno przydała się podczas udziału w dwóch organizowanych konkursach tematycznych: konkursie wiedzy oraz plastycznym.

Dzięki tego typu działaniom Zespół Szkół Technicznych od wielu lat jest lokalnym liderem w ilości oddawanej krwi przez młodzież. Przed placówką regularnie pojawia się krwiobus, czyli autobus specjalnie przygotowany do mobilnego poboru krwi. Przyjeżdża on z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Słupsku dzięki zaangażowaniu społeczności szkolnej i człuchowskich honorowych dawców krwi.

Będzie akcja poboru krwi skierowana do wszystkich!

Akcja „Krew to życie” łączy się właśnie z możliwością udziału w mobilnym poborze krwi. Z tego „punktu programu” może skorzystać każdy chętny – nie tylko członek społeczności szkolnej ZST. Krwiobus pojawi się na wewnętrznym parkingu ZST w środę 26 kwietnia. Rejestracja potencjalnych dawców możliwa będzie w godzinach 9.00 – 13.00. Każdy, kto chciałby oddać krew, przed udaniem się do krwiobusu powinien odpowiednio się nawodnić (wypić około 2 litrów wody) oraz zjeść lekkie śniadanie. Niektórych nieprzekonanych może przekonać fakt, że w przypadku kwalifikacji do donacji krwi każdemu przysługują aż dwa dni wolnego od pracy lub szkoły! Warto również wspomnieć, że tego dnia jest to jedyna możliwość oddania krwi w okolicy.

W Człuchowie krew można oddać także stacjonarnie

Aby oddać krew w Człuchowie, nie trzeba jednak czekać do przyjazdu krwiobusu. Od lipca zeszłego roku w mieście działa bowiem stacjonarny punkt poboru krwi. Czynny jest we wtorki i piątki w godzinach 8.00 – 12.00 i znajduje się w sąsiedztwie człuchowskiego szpitala przy ulicy Szczecińskiej. Można więc powiedzieć, że mamy idealne warunki do tego, by regularnie, co kilka miesięcy oddawać krew.

Zdrowie jest najważniejsze – to fizyczne i psychiczne

Dni Zdrowia z ZST to oprócz promowania idei krwiodawstwa także liczne akcje związane ze zdrowym stylem życia i zapobieganiu chorobom.

- W najbliższym czasie mamy zaplanowaną taką prelekcję i warsztaty na temat chorób cywilizacyjnych, również będzie pogadanka z paniami z Sanepidu na temat szkodliwości energetyków i nikotyny. Poza tym mamy zaplanowane spotkanie uczniów z pielęgniarkami szkolnymi na temat higieny osobistej.

- mówi Agnieszka Buława.

Szkolna pedagog podkreśla, że równie ważne są prowadzone nie tylko w ramach Dni Zdrowia rozmowy z uczniami na temat zdrowia psychicznego. Młodzież w dzisiejszych czasach wyjątkowo bardzo potrzebuje wsparcia właśnie na tym polu. A prawdą jest, że bez zdrowia psychicznego również to fizyczne może być trudne do osiągnięcia.

Prozdrowotne akcje w szkole mają duży, pozytywny wpływ na funkcjonowanie uczniów, ale także ich otoczenia. Przez rozmowy z młodymi, edukatorzy docierają bowiem pośrednio także do ich rodziców, przyjaciół czy sąsiadów. W przyszłym roku Dni Zdrowia prawdopodobnie wrócą do międzyszkolnej formy sprzed pandemii – rozmowy na ten temat już trwają!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto