Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Benefis człuchowskiej malarki Stanisławy Sierant - niezwykły jubileusz w zamkowych murach. I cykl obrazów "Pandemia" | ZDJĘCIA

Małgorzata Wojciechowska
Małgorzata Wojciechowska
Małgorzata Wojciechowska
Za nami benefis człuchowskiej malarki Stanisławy Sierant. W sobotę 7 maja w przestronnej sali człuchowskiego zamku odbyła się niezwykła uroczystość z okazji 80 urodzin artystki. Było mnóstwo wzruszeń, podziękowań i wrażeń artystycznych – spotkanie było jednocześnie otwarciem wystawy obrazów jubilatki i okazją do koncertu w wykonaniu kwartetu instrumentalnego. Zobaczcie, jak wyglądają te wyjątkowe chwile utrwalone na zdjęciach.

Malarstwo Stanisławy Sierant to ponad 50 lat artystycznej pracy. W 1962 roku ukończyła ona Liceum Sztuk Plastycznych w Bydgoszczy, a w 1968 roku rozpoczęła pracę malarki, którą kontynuuje do dziś. W jej twórczości dominują portrety, motywy natury i żywe barwy.

Oprócz tworzenia sztuki przez wiele lat działała na rzecz życia artystycznego w Człuchowie – jako instruktorka plastyki w Miejskim Domu Kultury oraz specjalista od aranżacji wystaw w człuchowskim muzeum.

Można powiedzieć, że jest to osoba, która przez dziesięciolecia nadawała ton wydarzeniom kulturalnym w naszym mieście. Jej działalność to także niezliczone warsztaty plastyczne przeprowadzone dla dzieci, młodzieży i dorosłych.

W ostatnią sobotę przyszedł czas na uczczenie tak długiej i owocnej pracy malarki. Na sali wystawowej Muzeum Regionalnego na człuchowskim zamku zgromadzili się licznie przedstawiciele władz miasta, mieszkańców i wieloletnich współpracowników.

Spotkanie poprowadził dr Marian Fryda, dla którego to wydarzenie było również osobistym przeżyciem - wspomnieniom nie było końca! Jubilatka odebrała mnóstwo podziękowań i gratulacji. Nie zabrakło też spontanicznego „Sto lat” wyśpiewanego przez zgromadzonych gości.

Spotkanie z Kolędą. Artyści z Człuchowa wprowadzili świątecz...

Spotkanie było jednocześnie wernisażem wystawy malarstwa Stanisławy Sierant, która zawierała jej prace wykonane w ostatnich latach. Zgromadzeni mogli podziwiać obrazy wykorzystujące takie motywy jak kolorowe pory roku, morze czy anioły.

Szczególnie ciekawy jest cykl obrazów zatytułowany „Pandemia”. Ten intrygujący tytuł może być nieco mylący, nie chodzi bowiem o epidemię koronawirusa czy innej choroby. Malowidła przestawiają połamane drzewa w człuchowskim parku. Według artystki, ostatnie lata przyniosły przyrodzie prawdziwą epidemię groźnych wichur, po których pamiątką są liczne wiatrołomy.

Tak uroczysty jubileusz nie mógł się obyć bez oprawy muzycznej. Przed zgromadzoną publicznością wystąpił kameralny kwartet instrumentalny w składzie: Bolesław Siarkiewicz (I skrzypce), Miłosz Gawroński (II skrzypce), Joanna Otmianowska-Siarkiewicz (wiolonczela) oraz Paweł Gawlik (fortepian). Muzycy zaprezentowali zbiór utworów klasycznych i rozrywkowych w ciekawych aranżacjach. Publiczność była wręcz zachwycona – artyści otrzymali owacje na stojąco i bisowali kilkukrotnie.

Benefis Stanisławy Sierant był cudownym podsumowaniem pracy artystki. Życzymy jej jeszcze wiele weny twórczej na przyszłe lata i kolejnych tak wspaniałych jubileuszy!

od 7 lat
Wideo

Jak czytać kolory szlaków turystycznych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto