Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Jak idzie realizacja projektów Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego? Wiadomo, że potrzebne są zmiany

Oskar Masternak
Jednym z największych sukcesów SBO jest rower miejski, z którego chętnie korzystają mieszkańcy
Jednym z największych sukcesów SBO jest rower miejski, z którego chętnie korzystają mieszkańcy
Zmiany proceduralne i promocyjne Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego zaproponowali radni z Komisji ds. Inicjatyw Społecznych, Sportu i Młodzieży. Dzięki temu w przyszłości ma się usprawnić proces realizacji zwycięskich projektów.

Jak idzie realizacja projektów?

Szczecińscy radni podczas posiedzenia komisji chcieli zapoznać się ze stanem realizacji zwycięskich projektów wyłonionych w ramach SBO 2017 i 2018.

- Z 2017 roku udało nam się zrealizować siedem projektów z trzynastu. Natomiast z tegorocznego budżetu wszystkie zadania są w trakcie realizacji - informuje Magdalena Błaszczyk, dyrektor Biura Dialogu Obywatelskiego.

Wyniki SBO:

Opóźnienia w realizacji wynikają z trzech głównych przyczyn. Po pierwsze część zwycięskich projektów jest niedoszacowana, a dochodzą do tego zwiększone koszty wykonania i zakupu materiałów budowlanych. Tak jest na przykład z projektem „Równe Chodniki”, który był zaplanowany na milion złotych, a ostatecznie wyniesie trzy razy więcej.

- Zadanie jest już zabezpieczone finansowo i niedługo będzie opublikowane zamówienie publiczne. W 2019 roku powinno być wykonane - tłumaczy Paweł Adamczyk, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska.

Kolejną procedurą, która wpływa na długość realizacji projektów jest sporządzenie dokumentacji technicznej , której wykonanie często trwa kilka miesięcy.

Kolejnym czynnikiem wpływającym na termin realizacji jest sytuacja na rynku wykonawców, z którą przez cały czas borykają się miejskie spółki.

- Zdarza się tak, że do rozpisanego przetargu nie zgłasza się żaden wykonawca lub po kilku dniach wycofuje się z realizacji projektu - mówi dyrektor Adamczyk.

Budżet czekają zmiany

Te statystyki, które widoczne są na stronie SBO rodzą pytania o kondycję przeprowadzania w naszym mieście inwestycji z budżetu partycypacyjnego.

- Trwa proces ewaluacji tegorocznej edycji SBO. Prowadzimy podsumowania, które umożliwią nam zmiany odświeżające formułę budżetu. Do końca tego roku powstanie raport, a następnie rozważymy wszystkie proponowane zmiany - mówi dyrektor Błaszczyk.

Jedną z propozycji przedłożonych przez radnych jest wykreślenie punktu dotyczącego terminu realizacji.

- Nie da się w ciągu kilku miesięcy przygotować i zrealizować projektu, który wynosi ponad dwa miliony złotych - zauważa radny Maciej Szyszko.

Inną propozycją jest możliwość realizacji mniejszych zadań przez wnioskodawców.

- Skoro społeczności są zżyte z danym projektem od początku, to może oddać w ich ręce możliwość realizacji ich projektów. W ten sposób być może uda się skrócić czas realizacji inwestycji - proponuje Jan Posłuszny.

Młodzieżowy budżet

Podczas komisji pojawił się również pomysł, by część środków przekazać w ręce młodych.

- Podobne rozwiązania są już praktykowane w Sosnowcu i Wrocławiu. Taka inicjatywa może pomóc w promowaniu budżetu partycypacyjnego wśród uczniów - mówi Szymon Detko, przewodniczący Młodzieżowej Rady Miasta Szczecin.

Budżet alert

WIDEO: Budżet alert - wszystkie informacje o budżecie obywatelskim

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na szczecin.naszemiasto.pl Nasze Miasto