Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chojnice, Człuchów. Uniwersytet Dziecięcy - zapisy już trwają. Zobacz jak będą wygladać zjazdy...

Beata Gliwka
mat. promocyjne
Dlaczego wulkany wybuchają, czy z polimeru można zbudować robaczka, czy czarne na pewno jest czarne, a białe białe? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań będą szukać słuchacze nowego uniwersytetu w Chojnicach, wszyscy w wieku 6-16 lat.

Pierwszy w Chojnicach Uniwersytet Dziecięcy, w ramach projektu „Chojnicki College Kreatywności i Innowacyjności” powstał przy tutejszym wydziale zamiejscowym Sopockiej Szkoły wyższej. Skierowany jest do dzieci i młodzież w wieku od 6 do 16 lat z powiatu człuchowskiego i chojnickiego. Potrwać ma do końca lipca przyszłego roku. Zapisy przyjmowane są do drugiej połowy października, potem można się będzie jeszcze wpisywać na listy rezerwowe. Pierwsze zajęcia planowane są na przełomie października i listopada br.

- Widzieliśmy małą lukę w ofercie uczelni, właśnie w akademickim kształceniu dzieci na wzór uniwersytetu dziecięcego – mówi Emilia Kalitta z Sopockiej Szkoły Wyższej w Chojnicach, koordynująca projekt. - Właściwie w każdym dużym mieście taki uniwersytet funkcjonuje. Postanowiliśmy dołączyć do grona uczelni, które pobudzają ciekawość poznawczą dzieci i przygotować ofertę. Złożyliśmy wniosek do Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, otrzymaliśmy dofinansowanie i dzięki temu możemy przygotować bezpłatne zajęcia. Przy ich wyborze kierowaliśmy się przede wszystkim tym, żeby były one atrakcyjne dla dzieci, żeby pobudzały ciekawość, rozwijały dążenie do samodzielnego zdobywania wiedzę – w formie zabawy. Mamy więc nadzieję, że spotkają się one z życzliwym przyjęciem dzieci.

Projekt już cieszy się dużym zainteresowaniem. Są jeszcze wolne miejsca, ale trzeba się pospieszyć...
- Mamy już bardzo dużo zgłoszeń. W pierwszej kolejności stawiamy na dzieci mieszkające na terenach wiejskich, oraz dzieci z niepełnosprawnościami, bądź orzeczeniami o potrzebie kształcenia specjalnego. Będą prowadzone listy rezerwowe...

Zajęcia zostały podzielone na cztery bloki: przyrodniczy „Dzieciaki eksperymenciaki”, innowacji „Einstein informatyki”, przedsiębiorczości „Kariera młodego milionera”, kreacji „Bądź jak Leonardo da Vinci”. Zajęcia są całkowicie bezpłatne. Dzieci mogą uczestniczyć w dowolnej ich liczbie.

Każdy młody student otrzyma indeks, a na zakończenie zajęć prezent tematycznie związany z zajęciami, dzięki któremu będzie mógł dalej pogłębiać naukę w domu.
- Będzie to na przykład książka związana z zajęciami, albo model łańcucha DNA do ułożenia po zajęciach „Genetyka dla smyka”, dla „Małego detektywa” będzie to zestaw daktyloskopijny itd. - dodaje pani Emilia. - Trzy grupy zajęciowe: „Kariera młodego milionera”, „Literkami przez historię” i „Projektowanie strojów” przeznaczone są dla zorganizowanych grup szkolnych. Uczniów dwóch ostatnich zajęć zaprosimy do Sopotu, zapewnimy przejazd i posiłek, a zajęcia będą się odbywały w pracowni architektonicznej uczelni.

Czy dzieci są dobrymi studentami? Doświadczenie pokazuje, że tak. Oczywiście pod pewnymi warunkami…
- Kiedy nauka przekazywana jest w sposób atrakcyjny i dzieci tak naprawdę się bawią, to traktują te zajęcia jak wyjście na nowy, fajny plac zabaw. Czekają na każde kolejne spotkanie. Przynajmniej takie informacje mamy z uniwersytetów, które już funkcjonują - podkreśla koordynator. - Ważne jest też, żeby dziecka nauką nie zmęczyć, żeby nie były to zajęcia tydzień po tygodniu w soboty i niedziele, ale żeby dać im tygodniowy odpoczynek. Wtedy rzeczywiście dzieci czekają niecierpliwie „o już za dwa tygodnie będą zajęcia z kolorowej chemii dowiem się dlaczego wybuchają wulkany”. Trzeba dzieci zainteresować nauką, a jednocześnie utrzymać w nich miły czas oczekiwania na kolejne zajęcia.

Oprócz zajęć dla dzieci bezpłatne warsztaty przygotowano także dla rodziców.
- Będziemy podpowiadać rodzicom w jaki sposób pobudzić kreatywność dziecka, chęć poznawania, jak zagospodarować czas wolny, żeby nie spędzało go tylko przed komputerem, tabletem czy telefonem – mówi Kalitta. - Psycholodzy opowiedzą jak rozmawiać z dzieckiem, żeby na s słuchało i słyszało, jak pomóc rodzeństwu być „za pan brat”, jak zrozumieć świat nastolatka, umieć mówić jego językiem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na czluchow.naszemiasto.pl Nasze Miasto